
Przedszkole nr 50 z Oddziałami Integracyjnym w Katowicach jest zlokalizowane na osiedlu Witosa,
z dala od ruchliwej ulicy i jest otoczone dużym ogrodem, w którym znajdują się bezpieczne urządzenia zabawowe, również dla dzieci z niepełnosprawnościami. Używane materiały są przyjazne dla dzieci, a struktury dostosowane do różnorodnych potrzeb dzieci, również tych poruszających się na wózkach czy korzystających z innych form wsparcia mobilności. Chodniki w ogrodzie przedszkolnym mają równe nawierzchnie, które pozwalają dzieciom poruszać się swobodnie, niezależnie od ich mobilności. Przedszkole nr 50 znajduje się w budynku parterowym, przestrzeń w placówce jest zaprojektowana w taki sposób, aby była bezpieczna i łatwo dostępna zarówno dla wszystkich dzieci, również tych z niepełnosprawnościami. Drzwi mają odpowiednią szerokość, a przejścia są wolne od przeszkód. W salach znajdują się odpowiednio dostosowane meble, umożliwiające dzieciom wygodne korzystanie z przestrzeni. Łazienki zostały wyremontowane z uwzględnieniem osób z dysfunkcjami ruchu. W całej placówce nie zamontowano progów, co ułatwia bezpieczne poruszanie się po obiekcie.

Strona internetowa przedszkola jest częściowo zgodna z ustawą i trwa jej modernizacja.
Na podstawie art. 14 w związku z art. 6 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. 2020, poz.1062) ustalony został plan działania na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe:
Koordynatorem do spraw dostępności w Przedszkolu Nr 50
z Oddziałami Integracyjnymi jest dyrektor Przedszkola.
Kontakt pod numerem telefonu: 32 2543055 lub mailowo: mpnr50katowice@op.pl

DOSTĘPNOŚĆ INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNA
Przedszkole zapewnia osobom ze szczególnymi potrzebami obsługę z wykorzystaniem sposobów /środków wspierających komunikowanie się, tj. kontakt telefoniczny, kontakt korespondencyjny, przesyłanie wiadomości tekstowych. Możliwe jest zdalne załatwienie spraw dotyczących działalności placówki. Jeżeli jest potrzeba spotkania z przedstawicielem placówki, możliwe jest zorganizowanie spotkania poza siedzibą przedszkola. Dla osób słabosłyszących przedszkole planuje zakupić urządzenie z systemem Bluetooth – zestaw głośnomówiący. Przedszkole ma w planach zapewnić na stronie internetowej informację o zakresie swojej działalności z możliwością analizy tekstu odczytywanego maszynowo oraz zapisany w sposób łatwy do czytania.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2025-03-31
……………………………………………………………………………………………………………………………………………
Miejskie Przedszkole Nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do http://mp50.katowice.eu
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- część plików nie jest dostępnych cyfrowo,
- brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,
Wyłączenia:
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
- filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
Oświadczenie sporządzono dnia: 2021-03-31. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Ewa Kaleta, mpnr50katowice@op.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 32 254 30 55. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audio deskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
1. Budynek parterowy, przystosowany do poruszania się osób niepełnosprawnych (brak progów, schodów, szerokie przejścia), drzwi wejściowe otwierane ręcznie.
2. Na zewnątrz budynku brak schodów, pochylni.
3. Brak platform informacji głosowych, pętli indukcyjnych.
4. W pobliżu przedszkola brak parkingu miejskiego z wyznaczonym miejscem dla osoby niepełnosprawnej. Istnieje możliwość wjazdu na teren placu przedszkolnego po wcześniejszym zgłoszeniu.
5. Dyrektor jednostki wyraża zgodę na wejście z psem asystującym.
6. Brak możliwości korzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.
Aplikacje mobilne
Jednostka nie posiada aplikacji mobilnej.